Author: www.ajdenaodmor.mk

 • Просечни температури за цела сезона во Грција, Црна Гора и Албанија

  Просечни температури за цела сезона во Грција, Црна Гора и Албанија

  Нема збор дека ако и сега имавме шанса за одмор сите веднаш би ја прифатиле, но кога имаш можност да планираш однапред, тогаш факт е дека ќе сакаш да е на совршеното место и во совршеното време. Еден од главните фактори кои го условуваат периодот на патување е температурата на воздухот. Да, секако и да…

 • Начини како да поминеш поевтино на одмор

  Начини како да поминеш поевтино на одмор

  Патувањето е возбудлива можност да истражиш нови дестинации и да креираш трајни спомени. Сепак, кога желбите се големи и трошоците поврзани со патувањето брзо растат, па затоа е важно да најдеш начини да штедиш пари без да жртвуваш многу од искуството. Во овој блог ќе споделиме практични трикови за штедење пари кои се применливи на…

 • Лето и технологија: Листа на корисни гаџети

  Лето и технологија: Листа на корисни гаџети

  Иако не ти треба лаптоп за на одмор, сепак некогаш и лаптопот може да биде корисен особено ако во твоето место нема ништо атрактивно за правење навечер. Погрижи се да си добро опремен со сите задолжителни гаџети кои ќе ти го подобрат и олеснат патувањето, но и престојот.  Пренослив полнач Единствениот начин за полна батерија…

 • Истражи сè во и околу Ксамил

  Истражи сè во и околу Ксамил

  Доколку си во потрага по мир и одмор во прекрасен поглед кон вода и природа, тогаш Ксамил во Албанија е твојата идеална туристичка дестинација за нови автентични приказни и несекојдневни доживувања. Откриј ги со нас најживописните атракции во и околу Ксамил: Островите на Ксамил(Ishujt e Ksamilit) Главната атракција на ова туристичко место се четирите мали…

 • Како да ја одбереш правилната крема за сончање?

  Како да ја одбереш правилната крема за сончање?

  Изборот на соодветната крема за сончање е исклучително важен особено ако планираш да си на плажа или во вода по цели денови. Искористи ги паметно информациите и советите од овој блог за да ја направиш вистинската одлука и ја заштитиш твојата кожа од летните сончеви зраци без ризик од загорување. Што значат SPF, UVA и…

 • Како да одбереш сместување?

  Како да одбереш сместување?

  Изборот на вистинското сместување е првиот чекор до незаборавен летен одмор. Искуството низ годините ни покажало дека сепак постои начин како правилно да се одбере идеално место за летување, а притоа тоа да биде со најмал ризик од разочарување. Имај ги предвид овие неколку нешта пред да кликнеш „резервирај“: Знај си го буџетот и што…

 • Што да се види и прави на Касандра?

  Што да се види и прави на Касандра?

  Сигурни сме дека ќе се сончаш и ќе седиш на убавите плажа на првиот крак, но во случај тоа да ви стане здодевно, имаме предлози за тоа како да го направите одморот уште поинтересна приказна. Ова се неколку места и активности кои вредат да се искусат:  Прошетка во традиционалното село Афитос Ако сакаш да го…

 • Како да се заштитиш од топло лето?

  Како да се заштитиш од топло лето?

  Секоја година летото нè изложува на високи температури и сонце, па е важно да знаеме како најдобро да се издржиме во топлите услови. Нека ти помогнат овие совети да уживаш во летото, истовремено чувствувајќи се свежо и удобно. Пиј доволно вода: Осигурај се дека секојдневно пиеш доволно вода за да ја компензираш загубата на течности…

 • Што има во Бечичи освен плажи?

  Што има во Бечичи освен плажи?

  Ќе отидеш на плажа, ќе влезеш во вода стопати, ќе се сончаш и фатиш боја, но пак ќе сакаш да прошеташ и да видиш нешто ново. Доколку немаш идеја што, каде и зошто, добиј инспирација подолу: Островот Св. Никола Google Review (4,6★) Tripadvisor (4★) Најголемиот остров во Црна Гора, меѓу локалците познат како „Хаваи“, е…

 • Водич за пакување: Како да не заборавиш ништо

  Водич за пакување: Како да не заборавиш ништо

  Ова не е стандарден блог пост. Ова е водич за пакување пред патување, а содржи сè што ти треба или може да ти затреба за време на одморот. Ако сега заборавиш нешто пред тргнување, тогаш навистина е до тебе и не сакаме да слушаме изговори. Прво, зачувај го некаде списоков, а потоа прочитај детално. ➡…